Psychoterapia- dla kogo i po co? - zdrowie

gestalt kraków

Grupowa terapia nierzadko daje nawet lepsze

Choć czasy się zmieniają, spora ilość osób wciąż ma negatywny stosunek do psychoterapii. W końcu jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy psychologów bądź terapeutów było uznawane za powód do wstydu i nikt nie chciał się do t

Psychoterapia- dla kogo i po co? - zdrowie gestalt kraków
akich wizyt przyznawać, nawet jeśli regularnie z nich korzystał. Ten niewłaściwy sposób myślenia należy jednak zmienić. Psychoterapia potrafi pomóc ludziom w wielu sytuacjach. Jeżeli więc ktoś nie chce się na nią wybrać tylko dlatego, że się tego wstydzi, musi jak najszybciej przełamać swoje blokady, zanim będzie za późno i jego stan znacząco się pogorszy.

Na początku, zanim pacjent przyzwyczai się do wizyt u psychiatry i zacznie traktować je jak coś normalnego, może po prostu nikomu o nich nie mówić. Nie ma takiego obowiązku. Nie musi zwierzać się ani rodzinie, ani znajomym. Prędzej czy później przyjdzie na niego czas i sam zechce opowiedzieć o terapii bliskim, ale nikt nie powinien go do tego zmuszać. Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak terapia grupowa, która zdecydowanie może pomóc osobom nadmiernie nieśmiałym czy wstydliwym. W gronie podobnych ludzi łatwiej zaakceptować własne ograniczenia. Grupowa terapia nierzadko daje nawet lepsze rezultaty od tej indywidualnej.


Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Życie coraz bardziej zaczyna nas wszystkich przerastać. Widzimy, że świat się zmienia i to na gorsze, czasami nie mogąc sobie z tym poradzić. Mamy coraz więcej problemów i coraz mniej rzeczy nas cieszy. A jeśli ta zwykła czysta radość w naszym życiu już w ogóle nie występuje, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy terapeutycznej. Bardzo możliwe, że to psychoterapia pozwoli nam wrócić na dobre tory i odnaleźć sens bytu.

Ta niemożność odnalezienia szczęścia w życiu jest jednym z głównych powodów korzystania z psychoterapii. Pomoże nam ona jednak także w innych przypadkach. Jeżeli bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że mieliśmy bardzo trudne dzieciństwo i nie do końca je przepracowaliśmy, wręcz powinniśmy zrobić to z osobą z zewnątrz, która pomoże nam zaakceptować pewne sprawy. Niektóre fobie także wymagają leczenia. Terapia grupowa pozwoli nam uporać się m.in. z lękiem przed nawiązywaniem relacji, gdyż wymusi na nas kontakt z drugim człowiekiem, a jednocześnie zrobi to na tyle spokojnie, abyśmy sami nie musieli przez to cierpieć. Terapeuci to też bardzo wyrozumiali psycholodzy, którzy zawsze z chęcią nas wysłuchają. Jeżeli więc nie mamy do kogo udać się ze swoim problemem, może warto zapisać się właśnie na psychoterapię.


Rodzaje psychoterapii grupowej

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany psychoterapii indywidualnej - psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną. Mało kto wie jednak, że terapia grupowa także doczekała się swoich odłamów. Zazwyczaj przeprowadza się ją na dwa sposoby - albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?

Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.

Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.



© 2019 http://zdrowie.oczamiczytelnika.olkusz.pl/